15 "wspaniałych", czyli ekskluzywne tytuły na Xboxa One cz. 1

Czym byłyby konsole nowej generacji bez niesamowitych, cieszących nasze oczy i uszy gier? Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam pierwsze pięć t...

Czym byłyby konsole nowej generacji bez niesamowitych, cieszących nasze oczy i uszy gier? Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam pierwsze pięć tytułów, które mają zachęcić potencjalnych klientów (czyli nas, graczy) Microsoftu do zakupu ich konsoli - Xbox One. Zaprezentowane zostały one z różnym skutkiem na E3 i na pewno warto im się przyjrzeć bliżej. Oczywiście niektórym grom poświęcono więcej czasu, innym nieco mniej i zapewne będzie to widoczne w poniższym tekście. W każdym razie starałem się zebrać najistotniejsze informacje, skompilować je w lekki i przyjemny w odbiorze tekst, idealny na czwartkowy wieczór :)
 
Below
 
 
To gra hack'n'slash od studia Capybara Games. Na filmie zaprezentowanym na E3 możemy zobaczyć tajemniczą wyspę, którą przyjdzie odwiedzić naszemu bohaterowi. Dalej następuje sekwencja walki, która ukazana jest zarówno w perspektywie izometrycznej jak i 2D. Stylistyka tego tytułu najbardziej przypomina klasyczne platformówki. Moją uwagę zwróciła natomiast ciekawa i intrygująca muzyką której autorem jest Jim Guthrie.
 
Crimson Dragon
 
 
Crimson Dragon to strzelanina na szynach tzw. "rail shooter", autorstwa Grounding Inc. W grze wcielamy się w rolę smoczego jeźdźca i naszym zadaniem jest eliminacja pozostałych rywali. Całe sterowanie zostało opracowane w oparciu o nowego Kinecta; strzelanie, unikanie wrogich pocisków, cała kontrola smoka będzie więc zależała od naszych "wygibasów". Akcję obserwujemy zza pleców naszego pupila. Samych stworzeń będzie kilka rodzajów, każde z indywidualnym zestawem umiejętności. Mimo że sama grafika nie powala szczegółowością i detalami to modele smoków prezentują się całkiem okazale. Prezentacji gry towarzyszyły niestety problemy z dźwiękiem, a właściwie odbyła się ona w kompletnej ciszy. Poprawioną zapowiedź możecie zobaczyć tutaj.
 
Tytuł jest duchowym spadkobiercą gry Panzer Dragon, wydanej na konsolę Sega Saturn w latach 90-tych. Nad całym projektem czuwa Yukio Futatsugi mający na koncie oryginał z 1995 roku, a także ciekawą zręcznościówkę Phantom Dust. Autorzy obiecują mnóstwo widowiskowych, powietrznych starć a także 3-osobowy tryb współpracy.
 
Dead Rising 3
 
 
Jedna z pierwszych, prawdziwych niespodzianek na konferencji Microsoftu. W grze przyjdzie nam wcielić się w rolę młodego mechanika Nicka Ramosa, a akcja produkcji dzieje się trzy dni po wybuchu epidemii zombie. Na pokazanym fragmencie rozgrywki nasz bohater przemierza okoliczne podwórka miasta Lost Perdidos starając się unikać bezpośrednich starć z hordami wygłodniałych trupów. Walkę o życie przyjdzie nam toczyć przy użyciu wymyślnych, improwizowanych narzędzi czyli patentu doskonale znanego z poprzednich części. Jednocześnie autorzy postawili na mroczniejszą i poważniejszą oprawę. Muszę przyznać, że mimo obecności mnóstwa postaci na ekranie gra działała całkiem płynnie, jednocześnie wyglądając więcej niż przyzwoicie jak przystało na tytuł nowej generacji. Ciekawą opcją jest także jazda samochodem, która jednoznacznie budzi skojarzenia z kontrowersyjnymi wyścigami Carmageddon z 1997 roku. Trup ścieli się gęsto, a z monitora wprost wylewają hektolitry krwi. Pomijając walory smakowe widać, że pojazdy będą odgrywały znaczącą rolę w ratowaniu naszego życia.
 
Warto wspomnieć o obsłudze aplikacji SmartGlass, która pozwoli przekształcić tablet lub telefon w podręczny palmtop rozbudowujący grę o dodatkowe elementy. To właśnie z ich pomocą główny bohater przyzywa potężny nalot. Kinect ma natomiast poprawić nasze doznania audiowizualne - zombiaki będą reagować na nasze głosy, a za pomocą gestów będziemy mogli wyplątywać się z objęć przeciwników. Autorzy obiecują także system współpracy z funkcją płynnego dołączania w dowolnym momencie rozgrywki.
 
 
 
Krążą plotki, że Dead Rising 3 to tytuł jedynie na czasową wyłączność Microsoftu. W związku z tym możemy się spodziewać, że zombiaki zadomowią się także na innych platformach.
 
D4
 
 
To niekonwencjonalna produkcja autorstwa Hidetaka Suheiro (Access Games), wykonana w technologii cel-shading. Zarówno postacie jak i elementy otoczenia zostały przedstawione w komiksowej formie. Tytuł jest adresowany do miłośników detektywistycznych przygodówek z domieszką elementów akcji. Jako główny bohater będziemy musieli przeprowadzić własne śledztwo w sprawie morderstwa żony. Pomóc ma w tym nam między innymi możliwość podróżowania w czasie. Po drodze czeka nas wiele niebezpieczeństw, napotkamy na swojej drodze także zjawiska paranormalne. Kinect ma umożliwić nam obsługę prostych gestów jak i wydawanie poleceń głosowych.
 
Fantasia: Music Evolved
 
 
Fantasia: Music Evolved to gra muzyczna, której producentem jest studio Harmonix (twórcy m.in. Rock Band). Produkcja ma czerpać z dobrodziejstw Kinecta, aby odtworzyć świat z tytułowego filmu animowanego Disneya.
 
W grze przeniesiemy się do krainy fantazji, aby poznać moce kontrolowania muzyki pod okiem legendarnego czarodzieja Yena Sida. Kiedy już posiądziemy odpowiednią wiedzę, nauczymy się uzyskiwać nowe brzmienia poprzez modyfikowanie na bieżąco różnych aspektów dobrze nam znanych utworów.
 
W świecie fantazji usłyszymy kawałki DJ-a i producenta AVICII, Bruno Marsa, Kimbry, czy takich zespołów jak Queen oraz Fun. Disney i Harmonix zapowiadają licencje 25 „wiodących artystów”, choć dopiero z czasem poznamy ich pełną listę. Uwzględnione zostaną zarówno wersje oryginalne utworów jak i remiksy. Będziemy mogli także tworzyć wszelkie modyfikacje przy pomocy magicznych manipulatorów.

0 komentarzy:

Xbox One - propozycja dla graczy z "zielonego" obozu w Redmond

Microsoft po raz pierwszy przedstawił światu swoją konsolę na konferencji w Redmond 21 maja 2013 roku. Wtedy stało się jasne… nie Xbox 720...

Microsoft po raz pierwszy przedstawił światu swoją konsolę na konferencji w Redmond 21 maja 2013 roku. Wtedy stało się jasne… nie Xbox 720, nie Xbox Next, a Xbox One będzie głównym orężem firmy w walce o portfele graczy przynajmniej przez najbliższe kilka lat. Na nieszczęście „zielonych” prezentacja skupiła się głównie na pokazaniu multimedialnych aspektów sprzętu, a same gry stanowiły tylko niewielki jej fragment.  Ponadto klasyczny do bólu projekt konsoli, jej ostre krawędzie i proste linie delikatnie mówiąc nie zachwyciły społeczności graczy. Połączenie dwóch powyższych rzeczy z fantazją internautów spowodowało, że Xbox One szybko stał się obiektem drwin. W Polsce konsola otrzymała niechlubną łatkę magnetowidu lub jak kto woli tunera telewizyjnego. Takie przyjęcie nowego sprzętu było dla Microsoftu jak kubeł zimnej wody. Firma zaledwie kilka dni później zapowiedziała rehabilitację na targach E3. Czy operacja się udała?


Xbox One mimo, że jest większy od obecnej wersji Xboxa 360 Slim, nadal pozostaje mniejszy od pierwszej wersji Xboxa 360, który w USA został swego czasu ochrzczony mianem „stolika do kawy”. Nowa konsola Microsoftu ma dwutonowe błyszcząco – matowe wykończenie. Dziennikarze obecni na E3 wielokrotnie podkreślali, że Xbox One w rzeczywistości prezentuje się lepiej niż na zdjęciach a sam plastik użyty do produkcji jest naprawdę wysokiej jakości. W połączeniu z kompaktowym Kinectem powstała kombinacja, która może się podobać i stanowić jeden z ulubionych elementów naszego kina domowego. W końcu Xbox One nie jest reklamowany przez Microsoft jako konsola do gier, ale jako prawdziwe centrum multimedialne.

Z przodu konsoli możemy podziwiać jedynie napęd Blu-ray oraz przycisk na którym umieszczono logo Xbox. Z tyłu znajdziemy natomiast wiele przydatnych portów takich tj. wejście i wyjście HDMI, dwa USB 3.0, cyfrowe wyjście optyczne oraz gigabitowe gniazdo sieciowe. Ponadto mamy WiFi pracujące w standardzie dual-band 802.11n, z opcją 5GHz.


Kinecta znajdziemy teraz w każdym zestawie z Xboxem One, tym bardziej dziwi tak mało wzmianek na temat gier ruchowych podczas E3. Po prezentacjach możemy się spodziewać, że śledzenie ruchu będzie bardziej zaawansowane, a sensor będzie mniej wymagający jeśli chodzi o samą odległość oraz otoczenie. Wszechobecne komendy głosowe umożliwiające obsługę samego interfejsu Xbox One zostaną mocno zintegrowane z grami takimi jak Ryse: Son of Rome. Za pomocą głosu będziemy mogli wydawać rozkazy naszym żołnierzom obecnym w pobliżu, na polu bitwy. Amatorzy bardziej aktywnego wypoczynku mogli poczuć się zawiedzeni, ponieważ z gier dedykowanych dla Kinecta zapowiedziano jedynie kolejną część pakietu Kinect Sports. Niestety z tego co mi wiadomo żadne grywalne demo nie było dostępne dla zwiedzających.

W głównym kontrolerze według tego co twierdzi Microsoft zastosowano ponad czterdzieści różnych usprawnień, ale postaram się wymienić tylko te najbardziej istotne. Wygląd zewnętrzy pada jest bardzo podobny do tego od Xboxa 360, aczkolwiek już na pierwszy rzut oka da się zauważyć pewne różnice. Krzyżak został pozbawiony swojej okrągłej podstawy i jest teraz bardziej wyrazisty. Miejmy nadzieję, że pozwoli to wyeliminować problemy z wyprowadzaniem ciosów na które gracze uskarżali się dotychczas w bijatykach. Analogowe gałki zostały nieznacznie zmniejszone i potraktowane bardziej szorstkim materiałem,  aby zwiększyć ich trwałość oraz umożliwić naszym kciukom bardziej precyzyjną obsługę. Przyciski pozostały właściwie takie same.


Dodatkowy komfort i zwiększenie czasu reakcji ma zapewnić poprawiony kształt bumperów  oraz triggerów. Te drugie otrzymały także własne silniczki emitujące wibracje. Właściwie cały system wibracji uległ znaczącym zmianom. Teraz możemy sami regulować ich natężenie, a także wpływać na kierunek ich przepływu. Dobrym przykładem jest odrzut po strzale z broni, albo sytuacja kiedy uda nam się zjechać z drogi w jakiejś grze wyścigowej. W takim wypadku kontroler nie będzie wibrował całą powierzchnią jak dotychczas, ale zaledwie przyporządkowaną częścią. Przyznam się szczerze, że od pierwszego kontaktu z Xboxem 360 stawiałem pada Microsoftu za wzór idealnego kontrolera do gier. Wygląda na to, że wraz z nadejściem Xboxa One praktycznie doskonały sprzęt stał się jeszcze lepszy.


Wnętrze Xboxa One przedstawia się następująco:


Procesor: AMD x86-64, 8x Jaguar ~1,6 GHz, 4 MB L2
Układ graficzny: AMD Radeon HD - 768 SP (12 CU), 1,23 TFLOPS
Pamięć operacyjna: 8 GB DDR3 256-bit 2133 MHz (64 GB/s), 32 SRAM (102 GB/s)
Dysk twardy: 500 GB
Napęd optyczny: Blu-ray, DVD
Sieć przewodowa: Gigabit Ethernet
Sieć bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct
Złącza: USB 3.0, HDMI 1.4 (wejście/wyjście)


Jeśli chodzi o specyfikację techniczną Xboxa One daruję sobie wdawanie się w szczegóły. Po pierwsze dlatego, że obie konsole nowej generacji są do siebie bardzo zbliżone pod względem podzespołów (ze wskazaniem na ciut lepszy układ graficzny Playstation 4) i ciężko będzie ocenić wyższość którejkolwiek z nich dopóki nie zobaczymy gier na własne oczy.  Doskonałym przykładem jest to, że mimo zmierzchu obecnej generacji nadal nie da się znaleźć bardziej istotnych różnic w grafice między Xboxem 360, a Playstation 3. Oczywiście pomijając tytuły ekskluzywne, ale tych przecież nie da się ze sobą zestawić. Po drugie wiele portali internetowych zajęło się porównywaniem specyfikacji sprzętowej „na sucho” co moim zdaniem jest na chwilę obecną jedynie wróżeniem z fusów. Ja wolę poczekać z werdyktem do czasu aż zobaczę gry w akcji. 

W "następnym odcinku" zapraszam na przegląd eksluzywnych (i nie tylko) tytułów jakie Microsoft przedstawił podczas swojej konferencji w Los Angeles.

0 komentarzy:

Restart, upgrade i nowe szaty bloga

Witam serdecznie po dłuższej przerwie. Muszę przyznać, że była mi ona potrzebna aby doładować akumulatorki a także przemyśleć kierunek w ja...

Witam serdecznie po dłuższej przerwie. Muszę przyznać, że była mi ona potrzebna aby doładować akumulatorki a także przemyśleć kierunek w jakim będzie podążał mój blog. Zaowocowało to zmianą szaty graficznej na konkretny szablon i pozwoliło mi ożywić ogólną stylistykę. Zadbam także o to, aby moje wpisy były bardziej przemyślane i dopracowane.

W branży gier sporo się wydarzyło i nie ukrywam, że jest to dla mnie znakomity impuls aby wrócić do pisania o moim hobby. W dniach 11-13 czerwca odbyły się targi E3, które od lat mają swoje stałe miejsce w Los Angeles. O ile w poprzednich latach można było mieć zastrzeżenia co do prezentowanych tam nowości to rok 2013 pozostanie na długo w naszej pamięci. Przede wszystkim dlatego, że zaprezentowano dwie konsole nowej generacji czyli sprzęt który będzie nam służył do grania przez najbliższe kilka lat. Nie zabrakło także innowacyjnych rozwiązań, kontrowersji oraz przede wszystkim mnóstwa ciekawych gier. Sam śledziłem konferencje z nieukrywaną przyjemnością i radością, że nasza branża nareszcie ruszyła z kopyta. Jestem pewien, że to dopiero początek i jeszcze morze niespodzianek przed nami - graczami.


Mamy już praktycznie komplet informacji dotyczący nowych konsol, więc w najbliższych dniach przyjrzę się bliżej zarówno Xbox One jak i Playstation 4. Przedstawię także jeszcze ciepłą jak świeże bułeczki listę gier na które z niecierpliwością czekam. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, na których możecie zobaczyć nowy sprzęt, stoiska targowych gigantów i namiastkę tego co działo się na E3.

Jeszcze raz witam z powrotem i do poczytania!

0 komentarzy: