jeszczejedenlevel.blogspot.com - gry, komputery i konsole

Towarzyszą nam praktycznie od najmłodszych lat i stały się również inspiracją do stworzenia tego bloga

PS2 Slim Wymiana Lasera - poradnik

Pokażę wam jak w prosty sposób wymienić zużyty / uszkodzony laser w konsoli Playstation 2 slim model SCHP74000.  Pamiętajcie, że robicie to na własna odpowiedzialność. Droga jest długa, warto sobie przeczytać ten mini poradnik przed podjęciem decyzji o wymianie na własna rękę - zaczynamy!
Co jest nam potrzebne:
  • Konsola
  • Zestaw Śrubokrętów
  • Smar lub wazelina techniczna
  • Laser
  • Taśma do lasera
  • Multimetr

Na początek odpinamy konsole od zasilania.


Odwracamy podstawką do góry i zdejmujemy sześć zaślepek.Wykręcamy sześć śrub. Unosimy górną cześć osłony najlepiej zaczynając od lewej strony. Na prawej części możemy napotkać delikatny opór. Stanowczym ruchem powinno się odczepić.


Po usunięciu górnej części pokrywy zobaczymy coś takiego


W tym momencie możemy już sprawdzić jaki jest model naszego lasera

Odpinamy trzy oznaczone taśmy, trzeba zwrócić szczególną uwagę na nr 2. Przed jej wypięciem musimy delikatnie otworzyć zatrzask, następnie wysunąć taśmę.


Odkręcamy cztery zaznaczone śruby, które trzymają cały układ odpowiedzialny za odtwarzanie płyt.


Po wykręceniu śrub unosimy układ sterujący. Nie można zrobić tego zbyt wysoko, ponieważ taśma nr 2 jest przyklejona do konsoli i wpięta w lasera. Najłatwiej będzie ją wypiąć przesuwając laser w górę.


Gdy laser jest w pozycji jak na zdjęciu wyżej, unosimy cały układ i przewracamy go na druga stronę.


Dokładnie widać jak jest wpięta taśma. Delikatnie unosimy zatrzask po czym możemy ją wysunąć..


Gdy cały układ odpowiedzialny za odtwarzanie płyt został wymontowany, można wymienić taśmę lasera. Sama zamiana jest bardzo prosta. Starą taśmę odrywamy od konsoli, a nowa naklejamy na jej miejsce. Taśma ma specyficzny kształt i pasuje tylko w jedna stronę. Dla ułatwienia zadania Sony zrobiło specjalne wyżłobienie, w którym trzeba  ją umieścić.


Przed nami druga, trochę trudniejsza cześć. Odkręcamy dwie malutkie zaznaczone śrubki. Tutaj trzeba uważać, mi taka śrubka spadła na dywan i musiałem ją szukać przez bite 30 minut.


Delikatnie odczepiamy laser z szyny i wysuwamy metalowy pręcik. 


Odkręcamy zaznaczona śrubkę od lasera.


Wyjmujemy nowy laser. PAMIĘTAJCIE, laser ma specjalna zworkę, którą trzeba odlutować bądź poprosić sprzedającego, aby zrobił to za was przed zakupem.


Nie dotykamy soczewki! Przykręcamy do niego przed chwilą odkręcony element ze starego lasera i wsuwamy z powrotem metalowy pręcik.
Wazeliną lub smarem technicznym smarujemy zaznaczone miejsca. Jak dużo? Ciężko powiedzieć, trzeba dać dużo, ale nie za dużo. Po co to robimy? Czytnik płyt do Playstation 2 jest umieszczony na specjalnej śrubie, która obracając się przesuwa laser, to umożliwia odczytać dane z płyty.


Umieszczamy z powrotem nasz nowy laser w taki sam sposób jak został usunięty. Następnie przykręcamy dwie blaszki.

Całość powinna wyglądać w ten sposób.
Ponownie kładziemy cały układ soczewką w stronę ziemi i delikatnie (używając płaskiego śrubokrętu lub paznokcia) otwieramy zatrzask i wsuwamy taśmę. Upewnij się, że taśma jest odpowiednio włożona i zamknij zatrzask.
Powoli odwracamy cały układ i umieszczamy na miejsce. Zwróćcie uwagę, czy żadna taśma nie jest źle ułożona lub wygięta. Gdy wszystko znajdzie się na miejscu można przystąpić do przykręcania.
Wpinamy z powrotem wszystkie taśmy, pamiętajmy, że nr 2 ma zatrzask, który musi być otwarty, a następnie po wsunięciu taśmy zamknięty.
Teraz można założyć górna pokrywę konsoli i ją skręcić. Nie spieszcie się, zanim to zrobicie, sprawdźcie czy laser jak i cały układ sterujący działa. Podłączcie konsole do zasilania i telewizora. Nie polecam dotykać niczego gdy konsola jest podpięta, jest ryzyko, że możemy zostać porażeni.
Umieszczamy płytę w napędzie. Wybierzcie grę, która uruchamia się bez problemu.


Odpalamy konsolę. PS2 bez górnej pokrywy nie odczyta gry bo myśli, że jest otwarta klapa. W prosty sposób możemy ją oszukać. Konsola posiada dwa czujniki, które muszą zostać wciśnięte, aby laser myślał, że pokrywa jest zamknięta.

Czujnik jest troszkę ukryty wewnątrz i możemy go łatwo przeoczyć
Tego skubańca szybciej znajdziemy
Po wciśnięciu tych pstryczków: napęd konsoli powinien zacząć obracać płytę, soczewka lasera zaświeci się, a śruba zacznie nią poruszać. Nam pozostaje obserwować czy na ekranie wczyta się gra. 
Jeżeli tak, odpinamy konsolę i składamy w całość. Może się zdążyć, że napęd będzie pracować, jednak laser nie będzie czytać zapisanych danych z płyty. Co wtedy? Również wyłączamy konsole, ale zabieramy się za jej rozkręcenie. Odłączamy  taśmy 1 i 3.
Odkręcamy cztery śruby i odwracamy cały układ (soczewką do ziemi). Radziłbym odpiąć taśmę od lasera (pamiętajcie o zatrzasku, jest delikatny i łatwo go uszkodzić)
Teraz będziemy kalibrować laser. Na odwróconym laserze jak się przyjrzymy, widać dwie śrubki. Przy jednej z nich jest napis CD a drugiej DVD


Bierzemy śrubokręt i kręcimy śrubą według wskazówek zegara. W zależności od pozycji soczewka zaczyna się delikatnie unosić lub opadać. Laser ma osiem  takich pozycji. Po pełnym obrocie powróci do swojej pierwotnej pozycji. Najlepiej za każdym razem wykonać malutki ruch. Gdy zmienimy pozycje soczewki, musimy ponownie wpiąć taśmę lasera, przykręcić go do konsoli, powpinać pozostałe taśmy i wykonać test z płytą. Jest to dość żmudna praca. Na ratunek przychodzi wcześniej opisany multimetr. Dzięki temu urządzeniu będziemy mogli zmierzyć wartości śrub. Wybieramy jednostkę pomiaru w kilo Omah i sprawdzamy. Ustawiamy śrubę w takiej pozycji, aby Multimetr pokazywał wartość powyżej 750 kilo omów.
Ten krok może okazać się piekłem. Wszystko zależy od tego jaki laser kupiliśmy. Chińskich zamienników jest mnóstwo na rynku, nie zdziwcie się jak po prawidłowym podłączeniu laser nie będzie w ogóle działać.
Po wszystkim pozostaje nam złożenie konsoli w całość. Umieszczamy górną pokrywę zaczynając od prawej strony i powoli nakładamy na całość. Powinniśmy usłyszeć delikatne "trzaśnięcie". Odwracamy konsole podstawą do góry, przykręcamy sześć śrub i zakładamy zaślepki.
Uwaga: Wymiana taśmy nie jest konieczna, jeżeli uważasz, że Twoja jest w dobrym stanie i będzie pasować do nowego lasera możesz śmiało pominąć ten krok.

I to wszystko, teraz możemy cieszyć się nowym laserem!

Share on Google Plus

About Wojtek

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 komentarze:

Prześlij komentarz