jeszczejedenlevel.blogspot.com - gry, komputery i konsole

Towarzyszą nam praktycznie od najmłodszych lat i stały się również inspiracją do stworzenia tego bloga

Spojrzenie na wydajność konsol okiem pecetowca - cz.2

Nie tak dawno temu opisałem moje pierwsze doświadczenia związane z PlayStation i jej niesamowitą wydajnością. Niebawem powitamy nową generację konsol i jestem niezmiernie ciekaw na ile czasu wystarczy im mocy. Czy z punktu widzenia pecetowych graczy warto zainwestować w jedną z nich?
 

Adrian Chmielarz nie dostrzega nic intrygującego w grach przygotowanych na premierę konsol nowej generacji

Kilka dni temu na twitterze udzielił się chyba najbardziej znany polski projektant gier. Adrian Chmielarz to były szef People Can Fly i obecnie jeden ze współzałożycieli studia The Astronauts.
 
"Spojrzałem na tytuły startowe Playstation 4 oraz Xboxa One i... nic. Zarówno gameplaye Killzone jak i Ryse zalatują wtórnością" - stwierdził Adrian Chmielarz. "Pamiętacie jak otrzymaliśmy Condemned (Xbox 360) i Resistance (PS3) na premierę obecnych konsol? W tej chwili nie ma nic interesującego, jeśli posiadacie PC".

Watch Dogs
Data premiery: 22 maja 2014
Producent: Ubisoft Studios

Trudno się nie zgodzić, że premierowy line-up jest ubogi i cały czas się kurczy. W tym miesiącu odpadły jeszcze dwa tytuły - multiplatformowy Watch Dogs i DriveClub (PlayStation 4), których premiery zostały przełożone na przyszły rok. Uważam jednak, że gry na konsole obecnej generacji nie wyglądały na starcie jakoś szczególnie szałowo i sporo czasu zajęło producentom osiągnięcie współczesnych standardów.

 Killzone: Shadow Fall
Data premiery: 29 listopada 2013
Producent: Guerrilla Games
 
Dla odmiany filmy z rozgrywki zarówno Killzone: Shadow Fall jak i Ryse: Son of Rome moim zdaniem prezentują się wyśmienicie już teraz pod względem graficznym. Ponadto w tym pierwszym tytule intryguje mnie wykorzystanie wszystkich funkcji (w tym ekranu dotykowego) Dual Shocka 4. Gdzie tu wtórność o której wspominał Adrian Chmielarz?

Rozdzielczość, klatki animacji i detale
 
A jakie wiadomości płyną od twórców, którzy obecnie pracują nad grami na next-geny? Są to zarówno pozytywy jak i negatywy, zresztą zerknijcie sami.
 
- w Forza 5 nie doświadczymy efektów pogodowych ani jazdy nocnej
 
- twórcy DriveClub nie potwierdzają 60 klatek na sekundę w swoim tytule
 
- Dice nie ujawnia w jakiej rozdzielczości będzie działał Battlefield 4 na konsolach nowej generacji
 
- Naughty Dog wkracza w nową generację z dotychczasowym silnikiem
 
- Fifa 14 znacznie różni się na PlayStation 4 od wersji na PlayStation 3
 
- Guerrilla Games (twórcy Killzone: Shadow Fall) - "Deweloperzy muszą namęczyć się czterokrotnie bardziej przy grach nowej generacji"
 
Mark Rubin, jeden z developerów Call of Duty: Ghost twierdzi, że gry stają się trudniejsze do stworzenia i jednocześnie bardziej kosztowne

Fifa 14
Data premiery: 29 listopada 2013
Producent: EA Sports
 
Można z tych informacji wyciągnąć kilka prostych wniosków. Konsole nie mają wystarczającej mocy już na starcie, albo studia zajmujące się tworzeniem gier potrzebują więcej czasu aby tę moc okiełznać. Wymusza to wiele kompromisów; część twórców zmniejsza rozdziałkę, inni oszczędzają na detalach, a jeszcze inni na szybkości animacji. Ponadto logicznym wydaje się, że aby tworzyć lepszą grafikę należy zatrudnić więcej ludzi. Nie da się ukryć, że zarówno te bardziej znane jak i zupełnie nowe marki biją z roku na rok kolejne rekordy sprzedaży. Czy te zyski nie wystarczają, aby pokryć z dużą nawiązką koszty produkcji?
 
Ceny konsol oraz gier
 
Posłużę się przykładem PlayStation 4, jako że Xbox One nie ukaże się w tym roku w naszym kraju. Za zestaw konsoli z padem przyjdzie nam zapłacić 1799 złotych. Nie jest to wygórowana cena. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że będzie to jedna z najtańszych na starcie konsol Sony w Polsce.


Martwią mnie natomiast ceny gier, które według wstępnych informacji rodzimych dystrybutorów mają oscylować w okolicach 299 złotych. Najniższa krajowa to coś około 1200 złotych na rękę. Proponowałbym się popukać w czoło i głęboko zastanowić ilu ludzi wyłoży 1/4 swojej wypłaty na i tak już kosztowne hobby. Zgadzam się, że producenci konsol muszą zarabiać na grach - przecież tak było od zawsze. Tylko dlaczego jednocześnie podwyższając i tak już wysokie ceny tytułów hamują rozwijające się rynki tj. w Polsce?

Werdykt
 
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto już w okolicach premiery zapolować na konsole nowej generacji. Spróbujmy podsumować wszystkie argumenty za i przeciw.

Za:
+ przystępne ceny konsol
+ nowoczesna architektura
+ ekskluzywne tytuły, w które nie zagramy na PC
+ możliwość wymieniania się grami
+ funkcjonalne i innowacyjne kontrolery
 
Przeciw:
- bardzo wysokie ceny gier na starcie
- niewielka ilość ekskluzywnych tytułów startowych
- moc konsol i ich awaryjność pod znakiem zapytania

 
Ja mimo, że posiadam całkiem niezły komputer zakupię PlayStation 4 w dniu premiery. Powody są dość prozaiczne. Po pierwsze - nie mogę już patrzeć na grafikę w tytułach na obecne konsole, po drugie - możliwość wymieniania  się grami, po trzecie - tytuły ekskluzywne, po czwarte - potrzebuję odtwarzacza blu-ray. A na koniec dodam, że mimo zastrzeżeń dotyczących awaryjności premierowe modele konsol mają dla mnie swój niepowtarzalny urok. 

A jak to wygląda w Waszym przypadku? 
Share on Google Plus

About Deathcoil

  Blogger Comment
  Facebook Comment

3 komentarze:

 1. Pożyjemy, zobaczymy. Ja mam jeszcze tyle tytułów do ogrania na PS3, że czwórkę pewnie dopiero za kilka lat kupię, gdy na rynku będzie już kilka świetnych exclusivów :-D

  OdpowiedzUsuń
 2. To też świetna opcja. Sony cały czas zaskakuje świetnymi tytułami na PS3. Tylko w tym roku: The Last of Us, Beyond: Two Souls, Gran Turismo 6... o tytułach multiplatformowych nie wspominając :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak Sony ostatnio przeżywa złoty wiek. Sam nie mogłem dłużej czekać patrząc na wspaniałe tytuły tupo "The Last of us" i w końcu mam http://www.saturn.pl/konsola-sony-playstation-4-500-gb,id-875302 lada dzien bedzie. Wtedy obawiam się że zniknę na dłuższy czas a moje życie prywatne zawali się z głośnym hukiem którego będąc na słuchawkach nie usłyszę :D

  OdpowiedzUsuń